Επίσκεψη στα Δικαστήρια-Καλλιεργώντας το αίσθημα του Δικαίου

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 04 Ιουνίου 2018 Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 04 Ιουνίου 2018 Γράφτηκε από τον/την Administrator

Τα τμήματα Γ2 και Γ3 του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Πατσιάκα Μαρίας και Φώτη Αικατερίνης, επισκέφτηκαν το Δικαστικό Μέγαρο της πόλης μας στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Οδικός Άξονας: καλλιεργώντας το αίσθημα του Δικαίου» σε συνεργασία με το Σ.Σ.Ν. Σερρών.

Οι μαθητές παρακολούθησαν την ακροαματική διαδικασία στο Μονομελές Πρωτοδικείο, εντυπωσιασμένοι και με πρωτοφανή ησυχία για την ηλικία τους. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν από την επιμελήτρια ανηλίκων κα. Χατζηβασιλείου Ε. για την παραβατική συμπεριφορά των ανηλίκων και τις ολέθριες πολλές φορές συνέπειές της, καθώς και για την ιδιαιτερότητα των Δικαστηρίων ανηλίκων και έθεσαν τους προβληματισμούς και τις απορίες τους. Ακολούθησε ενημέρωση από τον υπεύθυνο της Ελληνικής Αστυνομίας κ. Τσαρουχά Πρόδρομο για την επικινδυνότητα της χρήσης ουσιών. Στο τέλος συμμετείχαν σε βιωματική δράση αναπαράστασης δίκης παίρνοντας αντίστοιχα ρόλους δικαστή, δικηγόρου, ανηλίκου παραβάτη, μαρτύρων υπεράσπισης-κατηγορίας και ακροατών. Η επίσκεψη αυτή, σύμφωνα με τις ομολογίες των παιδιών ήταν ένα «μάθημα ζωής» που θα το κουβαλούν στην ψυχή τους για πάντα.