Αγωγή Υγείας-Διατροφή και Υγεία

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 08 Σεπτεμβρίου 2014

Κατά την φετινή σχολική χρονιά 2010-2011 μαθητές από την Β' τάξη στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας Διατροφή και Υγεία υλοποιούμε πρόγραμμα με τίτλο με συντονίστρια την καθηγήτρια μας κυρία Θεοδωρίδου Χρυσούλα.

Η υγεία σώματος και πνεύματος ήταν κάτι που από την αρχαιότητα απασχολούσε τον άνθρωπο, κάτι που συνεχίζει να τον προβληματίζει μέχρι σήμερα, όσο οι καθημερινές μας συνήθειες στερούνται αρμονία και φυσική ισορροπία.

Μέσα από αυτό το πρόγραμμα θα απαιτήσουμε γνώσεις για το ρόλο που παίζει η διατροφή στην υγεία μας και θα αλλάξουμε τις διατροφικές μας συνήθειες για να προαχθεί έτσι η σωματική και ψυχική υγεία μας.

Για να το πετύχουμε αυτό συγκροτηθήκαμε σε ομάδες εργασίας όπως δημοσιογραφική, καλλιτεχνική, συλλογής πληροφοριών και ανταποκρινόμενοι στις υποχρεώσεις μας, καλλιεργούμε την ομαδική και υπεύθυνη εργασία. Μετά την ομιλία του κύριου Βλάχου επηρεασμένοι από όσα ακούσαμε αρχίζουμε και βελτιώνουμε τις διατροφικές μας συνήθειες.

Επισκεφτήκαμε το κυλικείο του σχολείου μας, καταγράψαμε τα είδη που πωλούνται και τα παραθέσαμε με τα επιτρεπόμενα στα σχολικά κυλικεία.

Στις 6-4-2011 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο διατροφολόγος κ. Σιώπης Άγγελος και μίλησε για τη Μεσογειακή διατροφή στα παιδιά των ομάδων της Αγωγής Υγείας και σε παιδιά της Β΄ Τάξης.

Συμπληρώσαμε ερωτηματολόγια με τις διατροφικές μας συνήθειες και βγάζουμε τα ραβδογράμματα μας για να δούμε τις προτιμήσεις μας τις διατροφικές πριν την εφαρμογή του προγράμματος και ίσως χρειαστεί να τις αλλάξουμε ή να τις βελτιώσουμε μετά???. Και συνεχίζουμε?????.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις συναντήσεις μας και από τις ομιλίες των ειδικών: