Επίσκεψη στο Κέντρο Πρόληψης «Σείριος».

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 05 Ιουνίου 2018 Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 05 Ιουνίου 2018 Γράφτηκε από τον/την Administrator

Πραγματοποιήθηκε  διδακτική επίσκεψη του τμήματος Β2 του σχολείου μας στο Κέντρο Πρόληψης «Σείριος» στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Στηρίζομαι στα πόδια μου», με συντονίστρια την καθηγήτρια Βαρναλίδου Μαρία ΠΕ07. Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις με τις οποίες τους δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουν για τις ανάγκες και τις αλληλεπιδράσεις τους, να «φωτίσουν» τους προβληματισμούς τους και να βρουν τρόπους προσέγγισης και διαχείρισης των συναισθημάτων τους. Μέσα από ένα μεθοδολογικό πλαίσιο Ψυχολογίας και Παιδαγωγικής και με την καθοδήγηση έμπειρων επιστημόνων συνειδητοποίησαν ότι έργο της Πρόληψης είναι η θωράκιση των νέων με δεξιότητες που θα τους καταστήσουν ικανούς να αντισταθούν σε εξαρτητικές-αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές, να επικοινωνούν  τις ανάγκες και τα συναισθήματα τους, να ζητούν βοήθεια όταν τη χρειάζονται και να πιστεύουν στον εαυτό τους.