Καλωσόρισμα

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Σεπτεμβρίου 2020 Γράφτηκε από τον/την Administrator

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του 1ου Γυμνασίου Σερρών.

Σκοπός του σχολείου μας είναι να παρέχει στους μαθητές του τη δυνατότητα για μάθηση και να προωθήσει την  πνευματική, κοινωνική και συναισθηματική τους ανάπτυξη. Σε ένα ασφαλές και προσεγμένο σχολικό περιβάλλον,  στοχεύει να μεταδώσει στους μαθητές τον αμοιβαίο σεβασμό και την αίσθηση ευθύνης που πρέπει να έχουν σε μια ευαίσθητη περίοδο της ζωής τους, εμπλουτίζοντάς την με πλήθος εμπειριών.

Μέσα από την ιστοσελίδα αυτή μπορείτε να ενημερώνεστε για τα θέματα που αφορούν το σχολείο μας, το οποίο λειτουργεί περί τα 90 χρόνια. Το ιστορικό 1ο Γυμνάσιο Σερρών (το Α' Γυμνάσιο Αρρένων όπως ήταν γνωστό) έχει εκπαιδεύσει και μορφώσει χιλιάδες μαθητές όλα αυτά τα χρόνια, απόφοιτους που έχουν προσφέρει στα γράμματα, στις τέχνες, στις επιστήμες, στον αθλητισμό, στην κοινωνία. Το σχολείο μας κουβαλώντας μια μακρά παράδοση, ζωντανεύει την ιστορία των Σερρών και αισιοδοξεί ότι με τη βοήθεια όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας (μαθητές, γονείς, καθηγητές) και των αποφοίτων του θα συνεχίσει και στο μέλλον να σηματοδοτεί την πορεία προς την ατομική και κοινωνική πρόοδο, έτσι όπως το είχαν οραματιστεί οι φωτισμένοι άνθρωποι που το δημιούργησαν και το λειτούργησαν στην πολύχρονη πορεία του.

Ζέττα Βασιλική